4runner LN130 takaluukun lasin korjaus |
|
|
Kirjoittanut Joni Hytönen
|
25.01.2011 |
4runnerin tyyppivikana on tuo rasittava takaluukun avausmekanismi, joka vanhemmiten yleensä alkaa myös temppuilla. Tässä hieman ohjeita kuinka helpottaa elämää kyseisen keksinnön kanssa.
Vika nro.1: Sähkömoottori menee jumiin eikä lasi liiku ylös eikä alas.
Ongelman havaitsee onneksi jo hyvissä ajoin siitä, että lasi liikkuu takertelemalla. Uusi alkuperäinen moottori on useamman satasen, halvemmalla pääsee kun ostaa käytetyn v20-sarjan (vm.86-90) camryn lasinnostomoottorin. Vasemmasta takaovesta löytyy suoraan paikalleen käypänen moottori, liittimen tosin joutuu vaihtamaan. (2johtoa)
Vika nro.2: Releboksista kärähtää joko nosto- tai laskurele.
Myös tuo kyseinen releboksi on hieman hintava laite, mutta sen voi korvata kahdella vaihtavalla releellä. Releessä tuli olla navat; 85,86,87,87a,30. Releboksi löytyy vasemmasta takakyljestä, verhoilun takaa. Eli joutuu purkamaan tuon koko vasemman takakyljen peittävän muoviverhoilun.
Kytkentä:
Rele 1:
Johtosarja - Releenkanta
Valkoinen/punainen - 87+85 Valkoinen/musta - 87a Punainen - 30 Valkoinen/vihreä+ Vihreä/keltainen - 86
Rele 2:
Johtosarja - Releenkanta
Valkoinen/punainen - 86+87 Valkoinen/musta - 87a Vihreä - 30 Punainen/valkoinen+ Vihreä/punainen - 85
HUOM!:Takalasin pyyhin ja pesuri eivät toimi tämän jälkeen, koska alkuperäinen releboksi pitää jättää pois! Myöskään takalasiin liittyvät turvakytkimet ohittuvat tällä johdotuksella. (Lasin voi siis nostaa/laskea vaikka luukku ei olisi kunnolla kiinni, myös sisäkatkaisija toimii ilman että avaimet täytyisi olla virtalukossa.) |
Viimeksi päivitetty ( 25.01.2011 )
|